Webinarserie om genredigering og GMO

Arrangementsansvarlig : Norsk Landbrukssamvirke

Webinarserie om genredigering og GMO

30. april 2021

Digitalt 09:00-10:45

Påmelding

Genteknologifeltet er i en rivende utvikling. Særlig stor interesse er det for genredigeringsmetoden CRISPR, som gjør det mulig å endre gener raskt og billig i alle levende organismer.

Forskere over hele verden jobber nå med utvikling av genredigerte dyr, planter og mikroorganismer beregnet på landbruk og akvakultur, og teknologien forventes å få stor betydning for den globale matproduksjonen fremover. Inntoget av nye genteknologier har også store politiske implikasjoner, og diskusjoner om hvordan de skal lovreguleres går nå for fullt – særlig i Europa.

I Norge er det nylig nedsatt et offentlig utvalg som skal gå gjennom kunnskapsgrunnlaget og komme med anbefalinger om regelverket. For at norske mat- og landbruksaktører skal ha et oppdatert kunnskapsgrunnlag og godt forankret politikk, holder Norsk Landbrukssamvirke en webinarserie for sine medlemmer for å bygge kompetanse og diskutere politiske aspekter knyttet til genredigering og GMO. Medlemmer av NCE Heidner Biocluster inviteres til delta. Prosjektleder i NCE Heidner Biocluster Sigrid Bratlie bidrar til webinarene med faglig innhold og organisering sammen med Norsk Landbrukssamvirke.

Serien består av fire webinarer:

  1. Hva er genredigering, hva skjer på forskningsfronten og kommersielt, og hva er mulighetsrommet? 30. april kl. 09.00 – 10.45
  2. Utfordringer og lovregulering. 28. mai kl. 09.00 – 10.45
  3. Status for den politiske debatten og fremtidige politiske scenarier. 18. juni kl. 09.00 – 10.45
  4. Konkurransekraft og omdømme. 20. august kl. 09.00 – 10.45

Mer informasjon og påmelding til første webinar finner du her: Kunnskapsbygging om genteknologi og GMO – seminar 1

Kommende arrangementer
AgriFoodTech Norway med matsikkerhet på agendaen under Arendalsuka
AgriFoodTech Norway med matsikkerhet på agendaen under Arendalsuka

11. august 2025 Grandgården i Arendal
11:00-14:00

Se program
Hvordan kan datastandarder skape merverdi for hele landbruket?
Fotokred_hvit inas - stock.adobe.com
Hvordan kan datastandarder skape merverdi for hele landbruket?

21. august 2025 Mattilsynet 3. etasje (Tårnvegen 41, 2380 Brumunddal)
12:00-14:30

Se program

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Hold deg oppdatert på aktiviteter i klynga.

NCE Heidner Biocluster

NCE Heidner Biocluster
Holsetgata 22
2317 Hamar
post@heidner.no

Innlandet Fylkeskommune Innovasjon Norge Cluster management

Fasilitator

Klosser Innovasjon

2020 © NCE Heidner Biocluster | Dette nettstedet bruker cookies. Se vår personvernerklæring | Utviklet av Dialecta kommunikasjon AS

Kontakt oss

Ønsker du å snakke med oss, eller booke tid til et møte? Ta direkte kontakt med oss, eller send inn skjemaet så kontakter vi deg.

Kontakt oss

Du kan også ta kontakt med klyngeleder
Gurill Mediaa på e-post: gurill@klosser.no eller mobil: + 47 994 25 914

×

This is your modal content.